Воскресенська вулиця

Материал из Днепровская городская энциклопедии
Перейти к: навигация, поиск


Починається від перехрестя із Січеславською набережною. Завершується перехрестям із Костомарівською вулицею. Утворено внаслідок об’єднання двох вулиць.
На ділянці від Набережної до проспекту Д. Яворницького створення вулиці було вперше передбачено планом міста, затвердженим 22.03.1790 р. На 1793 р. по непарному боку вулиці вже було забудовано майже всі садиби в двох кварталах. Через наявність двох рік, що протікали як по самій вулиці, так і через територію прилеглих до неї кварталів її забудова довго залишалася нещільною із великою кількістю садів та незабудованих ділянок. Через ці ж ріки вулиця отримала свою першу назву – «Проточная».
Між 1795 – поч. 1810-х рр. при виході вулиці до р. Дніпро наводився наплавний міст.
Після побудови на вулиці корпусу Англійського клубу, а невдовзі і появи Громадського зібрання, вулиця була перейменована у «Клубную». Точна дата перейменування невідома. У 1890-х рр. під час введення поліційних адрес початок вулиці був визначений у Проспекту.
На ділянці від Проспекту до вулиці Святослава Хороброго створення вулиці було вперше запропоновано планом міста, затвердженим 23.02.1792 р. На 1793 р. вже існували перші садиби, розташовані у перехрестя з Проспектом та по непарному боку вулиці між Старокозачою та Святослава Хороброго. Наприкінці 1790-х рр., за додатковим проєктом, було створено квартали парного боку вулиці між вулицями 93-ї Холодноярської Бригади та Святослава Хороброго. На початок ХІХ сторіччя усі заплановані до забудови квартали було вже цілком забудовано.
За споминами Д. Гасаненка у 1840-х рр. вулиця носила назву – «Кладбищенская». Назву отримала через те, що фактично вела до головних воріт Міського кладовища. Пізніше (дата невідома) назву вулиці було змінено на більш благозвучну, похідну, від назви кладовищенської церкви – «Воскресенская». У 1890-х рр. при введенні поліційних адрес початок вулиці було визначено у Проспекту. Наприкінці 1900-х рр. було розпочато формування нового кварталу на території Сінного майдану (між Святослава Хороброго та Костомарівською вулицями).
15-23.09.1909 р. – Міська дума розглядала подання відділення Санкт-Петербурзького банку про відчуження йому смуги Клубної вулиці у розмірі 12 кв. сажнів для врегулювання садиби придбаної банком у Брагинських. Полоса по Клубній вулиці, завширшки у 6,12 сажнів необхідна банку, оскільки лінія будинків по вулиці дещо виступає відносно лінії колишнього будинку Брагинських. Після знесення цього будинку при побудові корпусу банку бажано вирівняти лінію вулиці. Питання передано у земельну комісію.
18.12.1909 р. – Земельна комісія визнала подання банку таким, що не підлягає задоволенню. На думку комісії, з прирізкою смуги землі утвориться виступ у корпусу банка, який опиниться занадто близько до арки колектору, яка може обвалитися під час будівництва.
01.1910 р. – подання банку відхилене Міською думою.
1910 р. – під час будівництва нового корпусу банк здійснив захоплення необхідної йому смуги землі, сплативши місту компенсацію та штраф. У подальшому Міська дума дозволила врегулювання усіх земельних ділянок між будівлями банку та Англійського клубу.
У 1923 р. вулиці було об’єднано в одну із наданням їй назви «Ленинская» («им. Т. Ленина»), з 1950-х рр. – «Ленина».
Незважаючи на об’єднання двох вулиць єдину адресацію з початком від берега Дніпра було введено тільки близько 1936 р. До цього вулиця зберігала подвійну адресацію з початком від Проспекту.
19.02.2016 р. – розпорядженням міського голови вулиця перейменована у Воскресенську.

Бібліографія:

Вулиці і площі Дніпропетровська / Бріккер Б.Я., Кузьміна О.В., Трало І.Н., Шевченко Г.І.; Під загал. ред. Г.І. Шевченко – Дніпропетровськ, 1967.
Известия Екатеринославского городского общественного управления. – 1910. – 1 февраля. - № 3.
Машуков В.Д. Воспоминания о городе Екатеринославе (1886-1910 годы) – Екатеринослав, 1910.
Старостин В. Квартал на реках // Новый город. – 2007. - № 6 (22).

Посилання:

93-ї Холодноярської Бригади вулиця / Английский клуб / Воскресенская церковь / Воскресенська, 1А / Воскресенська, 3 / Воскресенська, 5 / Воскресенська, 6 / Воскресенська, 7 (адреса не існує) / Воскресенська, 8 / Воскресенська, 9 / Воскресенська, 10 / Воскресенська, 11 / Воскресенська, 12 / Воскресенська, 13 / Воскресенська, 14 / Воскресенська, 15 / Воскресенська, 16 / Воскресенська, 21 / Воскресенська, 23 / Воскресенська, 25 / Воскресенська, 27 / Воскресенська, 29 / Воскресенська, 31 / Воскресенська, 34 / Воскресенська, 38 / Городское кладбище / Дмитра Яворницького проспект / Костомарівська вулиця / Левин братьев дом / Наплавний міст / Общественного собрания, клуб / План міста Катеринослава 1790 року / План міста Катеринославу 1792 року / Святослава Хороброго вулиця / Сенная площадь / Серебрянникова дом / Січеславська набережна / Старокозача вулиця /