Потёмкинские дома


Дата проєктування та авторство комплексу не встановлені.
Перша згадка про комплекс знаходиться у листі губернатора В.В. Коховського до В.С. Попова від 20.01.1792 р. із повідомленням, що «плани… споруджуваних тут мурованих будиночків ще не зроблені». У рапорті В.В. Коховського про будівництво м. Катеринослава від 30.01.1792 р. вміщено більш детальну інформацію: «вісім мурованих невеликих будинків будуються за планами, наданими мені від покійного генерал-фельдмаршала. Він при своєму виїзді минулої зими з Ясс до Санкт-Петербургу наказував мені зайняти ними одну вулицю, але яке призначення планував ним не казав». У листі від 09.06.1792 р. губернатор додатково повідомляв, що «суму на опорядження мурованих будиночків у Катеринославі не асигновано; вони би дуже придались для вчителів. На оздоблення одного з них для пана Бебера, дав я Ігнатовичу власні свої гроші».
Матеріали проєкту комплексу, дещо відрізняються від документальних свідчень. За реконструкцією, виконаною В.І. Тимофієнком, він складався з шести особняків (два одноповерхових та чотири на півтора поверхи), шести одноповерхових флігелів та дванадцяти корпусів служб. Огороджені земельні ділянки із службовими корпусами вказано лише при чотирьох особняках, при тому, що три з них об’єднані у одне володіння. Можливо, що згадуючи про вісім споруджуваних будинки В.В. Коховський мав на увазі, що зводяться чотири особняки та чотири флігеля при них. В той же час у «Записке о состоянии города Екатеринослава», яка датується 1820-ми рр. згадується, що для продажу жителям міста за рахунок скарбниці було зведено дванадцять мурованих будинків.
Окрім листа В.В. Коховського інших посилань на те, що в одному з корпусів знаходилася квартира Бебера не виявлено.
У 1795 – 1797 рр. – у будівлях було розміщено пансіонат для 58 учнів Кременчуцького училища.
У 1804 р. порожні будівлі було запропоновано для розміщення Духовної семінарії, але Семінарія відмовилася їх прийняти через повну непридатність комплексу до її потреб.
У першій чверті XIX ст. будинки вважалися зайнятими Межовою конторою, але не використовувались.
О.М. Молчанова, у своїх споминах вказувала, що у 1824 році «стояли прямо на степу чотири будинки межового відомства; при них не було ані паркану, ані дерев». М.С. Риндовський вказував, що у 1826 р. «казенні муровані будинки являли лише стіни з добре збереженим тинькуванням… але без дахів, стель, підлог та балок».
У 1827 – 1829 рр., за наполяганням штаб-лікаря Вебеля, будинки було пристосовано для розміщення лазарету, який, вірогідно, працював тут до 1845 р.
В середині XIX ст., три особняки було продано приватним особам. Доля четвертого особняка невідома.
На 1864 р. будинки належали І.І. Гладкому, С.С. Мачуговському та Роговському. У будинку Роговського в цей час знаходилася квартира віце-губернатору М.І. Барановича. На 1874 р. – у будинку Мачуговського знаходилася квартира Є.Ф. Турау.
На 1887 р. власниками будівель були: Духовна консисторія, священик Федоров та Леонов.
Будинок, який належав Духовній консисторії було знесено на початку ХХ ст.
Два збережених особняки мають адреси: вулиця С. Єфремова, 8 та вулиця С. Єфремова, 10.

Грудень 2010 г.
Підготовано: В. Старостін

Бібліографія:

Держархів автономної республіки Крим, ф. 535, оп. 1, спр. 2613.
Записка о Екатеринославской Семинарии // Екатеринославские епархиальные ведомости. – 1872. – № 14. – часть неофициальная.
Памятная книжка Екатеринославской губернии на 1864 год. – Екатеринослав, 1863.
Письма Екатеринославского губернатора Василия Васильевича Коховского состоящему при делах Ея Императорского Величества Екатерины II, тайному советнику В.С. Попову для доклада князю Платону Александровичу Зубову // ЗООИД. – Т. 12. – Одесса, 1881.
Рындовский Н. Письмо в редакцию // Екатеринославский Юбилейный листок – 1887. - № 5.
Тимофеенко В.И. Города Северного Причерноморья во второй половине XVIII века. – К., 1984.
Швидько Г.К. До історії землеволодіння та господарства Катеринослава кінця XVIII – початку ХІХ ст. // Питання аграрної історії України та Росії. – Д., 1995.
Яворницкий Д.И. История города Екатеринослава. – Д., 1996.

Посилання:

Баранович Микола Іванович / Бебер Иван Васильевич / Вебель / Гладкой И.И. / Духовная консистория / Екатеринославская духовная семинария / Игнатович / Коховский Василий Васильевич / Кременчугское народное училище / Леонов Николай Григорьевич / Мачуговский С.С. / Екатеринославская межевая контора / Молчанова Александра Никитична / Попов Василий Степанович / Потёмкин Григорий Александрович, светлейший князь Роговский / Рындовский Николай Семёнович / Сергія Єфремова вулиця / Сергія Єфремова, 8 / Сергія Єфремова, 10 / Турау Євген Федорович / Фёдоров /