Дмитра Яворницького проспект


Починається від перехрестя з вулицею «6-ї стрілецької дивізії. Закінчується на Вокзальній площі. 1760-ті рр. – орієнтовний час початку формування торгівельного тракту, який проходив вздовж берега р. Дніпро від Нового Кодака на Кичкаську переправу. Відомий під назвою Кримський (Крюківський) тракт.
Після 1775 р. тракт перетворено у поштовий (Великий шлях, Большая дорога, Кременчуцький поштовий тракт, Петербурзький поштовий тракт, та з 1806 р. – Верхньодніпровський поштовий тракт).
У 1787 р. саме Великим шляхом проїхав від Нового Кодаку до місця закладення Преображенського собору кортеж імператриці Катерини ІІ. Вірогідно, що саме для проїзду імператриці на тракті, в районі перехрестя із сучасною вулицею Столярова, було встановлено Тріумфальні стовпи.
Планами міста, затвердженими 1890 р. та 1792 р. частину Великого шляху на ділянці між сучасними Соборною площею та вулицею Андрія Фабра було включено у планувальну систему міста. За вулицею Андрія Фабра, проти саду Лазаря Глоби було виділено територію «для побудови Фабрик», для якої планування не пророблялося.
У 1793 р. формування траси Проспекту було продовжено будівництвом вздовж поштового тракту комплексу Катеринославської казенної сукняної фабрики, який формально знаходився за межею кварталів міського плану.
У першій половині XIX ст. Проспект носив назву «Большая улица» (Велика вулиця).
На початок XIX ст. забудована частина Великої вулиці обмежувалась сучасними вулицями Андрія Фабра та Катеринославським бульваром. На цій ділянці трасу Проспекту перетинало кілька малих річок (в просторіччі – «канав»), які суттєво ускладнювали проїзд по ньому і забудову деяких кварталів.
Від вулиці Андрія Фабра до міської застави (під неї облаштували Тріумфальні стовпи), розміщувався Верхній сад, а забудову протилежного боку Проспекту було розпочато лише з 1805 р. із заснуванням млина Тіссена. Вперше створення міських кварталів на цій території було запропоноване планом міста 1806 р. З деякими змінами планування району було остаточно затверджено планом міста 1817 р. В обох планах було закладено звуження Проспекту в районі перехрестя із сучасною вулицею Столяроваа. В реальності зменшення ширини було зафіксовано у сучасного Половицького майдану.
У Катеринославського бульвару Велика вулиця була мала ускладнений проїзд через обвали ґрунту у гирлі Довгої балки. Вище цього «провалья» по вулиці розташовувалося лише три великих садиби: Губернське казначейство, Губернаторський будинок та Духовна семінарія, які досить умовно фіксували плановані ширину і напрям Проспекту в Нагорній частині міста. З кінця 1790-х рр. у перехрестя Проспекту із сучасною вулицею Володимира Вернадського розташовувався Ярмарковий майдан. Формування привтаної забудови в Нагорній частині Великої вулиці починається з середини 1820-х рр. із заснування садиби Молчанова. Під час забудови міських кварталів вздовж Проспекту Ярмарковий майдан було перенесено на вершину Гори.
Планом міста 1806 р. було вперше запропоновано створення ділянки Проспекту за сучасним Соборним майданом. В подальшому створенняя цієї ділянки було підтверджено планами міста 1817 та 1834 рр. Формування забудови на цій ділянці Проспекту розпочалося у 1840-х рр. із будівництвом комплексу Богоугодних закладів Приказу громадської опіки (суч. ОКЛ ім. Мечникова), яким було зафіксовано ріг узвозу та Соборного майдану.
У 1834 р. на плане міста Велика вулиця вперше названа «Екатеринославским (Екатеринославльским) проспектом». Ця офіційна назва часто вказується на планах міста, але серед населення воно не отримало розповсюдження і практично не використовувалось.
З 1840-х рр. розпочинаються великі роботи по благоустрою Проспекту. Через «канави», що перетинали Проспект було споруджено декілька мурованих мостів. Наприкінці 1840 – на початку 1850-х рр., при губернаторі А.Я. Фабрі, було виконано великі роботи по створенню траси Проспекту між сучасними Катеринославським бульваром та вулицею Володимира Моссаковського. На ділянці від сучасних будинків № 38 та № 45 до вулиці Володимира Моссаковського було створено виїмку у схилі пагорба, а нижче цих булівель – земляний насип. Незважаючи на примітивність технології (під виїмку схил спочатку орали, а потім знімали землю донизу спеціальним «грейдером» на волах) ці роботи є одними з найбільш масштабних одноразово проведених робіт подібного рода у центральній частині міста. Одразу по завершенню цих робіт було розпочато облаштування бульварів у центральній частині Проспекту.
На 1850-е рр. Проспект простягнувся вже від «Соборного майдану» до вулиці Василя Чапленка.
В зв’язку із створенням бульварів Велику вулиці стали називати «Бульварной». Назва використовувалась у середині XIX ст., і в подальшому не закріпилася. У 1860-х рр. Проспект офіційно отримав назву «Екатерининский» на честь імператриці Катерини ІІ. Ця назва проіснувала до 1919 (1923) рр. Паралельно з офіційною назвою використовувалась і назва «Проспект». До початку 1920-х рр. ця назва використовувалась навіть в офіційних та юридичних документах (купчі) та міських довідниках. Як неофіційна назва воно зберігається до сучасності.
Формування ділянки Проспекту між сучасними вулицею Василя Чапленка та Вокзальним майданом було завершено у прешій половині 1880-х рр. При цьому, під час побудови залізниці, Проспект перетворився на тупиковий, оскільки втратив прямий вихід на Верхньодніпровський поштовий тракт. Розвиток Проспекту у цьому напрямі призвів до появи неофіційної назви «Озёрный проспект» для ділянки від вулиці Княгині Ольги до Вокзальної площі (від Озерного майдану, вздовж якого він проходив), яке інколи використовувалося у довідниках та рекламі.
У 1852 р. Г.Г. Кажаія было придбано ділянку на розі Проспекту та сучасного проспекту Гагаріна. Але забудови цієї частини Проспекту була продовжена лише у 1872 р. із розширенням території Губернської земської лікарні. В цілому вооно завершилося у 1887 р. із добудовою комплексу казарм Сімферопольського полку. Первісно ця ділянка отримала назву Мандріківський провулок (за іншими джерелами – Мандриківський узвіз). Дещо нижче сучасної вулиці Героїв Крут великий яр розділяв трасу на два проїзди: 1-й Мандриківський узвіз (повертав ліворуч вздовж огорожі сучасної ОКЛ ім. Мечникова) та 2-й Мандриківський узвіз (відповідає лівому проїзду сучасного Проспекту).
У 1880 – напочатку 1890-х рр. було провдеено роботи по брукуванню Проспекту, остаточній ліквідації «канав» та розширенню бульварів.
1897 р. – по всій довжині Катерининського проспекту відкрито рух на лінії Бельгійського трамваю.
1899 р. – з виділенням на території Ярмаркового майдану ділянки під будівництво Катеринославського вищого гірничого училища розпочинається формування проїзду, з’єднуючого Катерининський проспект із Мандриківськими узвозами.
У другій половині 1900-х рр. Мандриківський провулок (1-й та 2-й Мандриківські узвози) був офіційно визнаний частиною Катерининсського проспекту. Ле при цьому було збережено його окрему адресацію із номерами будинків, починаючи від Соборного майдану та проспекту Гагаріна і створено спеціальну назву «Продолжение Проспекта».
1913 р. – будівельним підрядником К.П. Добролюбовим запропоновано проєкт повного асфальтування проїздів Проспекту. Проєкт не прийнято Міською думою.
В 1914 р. – відбулося перенесення на Проспект пам’ятника Катерині ІІ і облаштування довкола нього нового скверу, що продовжував бульвари.
1914 – 1916 рр. – у зв’язку із будівництвом Мерефа-Херсонської залізниці низинні частини 1-го та 2-го Мандриківських узвозів було відділено від Продовдення Проспекту та перетворилися у самостійні вулиці. Розроблено проєкт розміщення вокзалу в районі виходу Продовження Проспекту до лінії залізниці.
1919 р. – Проспект перейменовано у проспект ім. Карла Маркса. У 1923 р. це перейменування було підтверджено новим рішення міськради.
Восени 1941 р. окупаційною владою Проспект було перейменовано в Брейтенштрассе. Як правило, ця назва використовувалася у перекладі, як на російську (Широкая улица), так і на українську (Широка вулиця) мови. У листопаді 1943 р. Проспекту, автоматично, повернули ім’я Карла Маркса.
У 1945 – 1948 рр. було розроблено комплексний проєкт відновлення забудови Проспекту на основі якого і велися роботи в наступні десятиріччя.
У другій половині 1950-х рр. до складу Проспекту було включено Продовження Проспекту та проїзд через територію Соборного майдану із введенням єдиної адресації будинків.
1962 р. – проведено впорядкування адресації Проспекту.
Друга половина 1960-х – початок 1970-х рр. – виконані роботи по будівництву пам’ятника «Вічної Слави» та організації довкола нього транспортної розв’язки. 19.02.2016 р. – рішенням міського голови № 71 перейменовано на честь Дмитра Яворницького.

Підготовано: В. Старостін

Бібліографія:

Андрущенко Н.А., Зубарев С.Е., Ленченко В.А. Днепропетровск. Архитектурно-исторический очерк. – К.: «Будівельник», 1985.
Державний архів Харківської області, ф. 71, оп. 5, спр. 2085.
Днепропетровск. Архитекторы / Н.П. Андрущенко, М.Э. Кавун, Н.А. Лопатюк, и др.; Под общ. ред. Н.Н. Кондель-Перминовой. – К.: Издательский дом А+С, 2006.
Вулиці і площі Дніпропетровська / Бріккер Б.Я., Кузьміна О.В., Трало І.Н., Шевченко Г.І.; Під загал. ред. Г.І. Шевченко – Дніпропетровськ, 1967.
Килессо С.К. Подвиг возрождения и созидания // Строительство и архитектура. – 1985. – № 5.
Машуков В.Д. Г.Г. Кажаия (екатеринославский старожил и местный общественный деятель) // Летопись Екатеринославской Учёной Архивной комиссии. Выпуск ІХ. – Екатеринослав, 1910.
Молчанова А.Н. Воспоминания // Екатеринославский Юбилейный листок. – 1887. – 27 мая.
Подолинный С.И., Вербицкая А.С., Щербакова О.В. Периоды историко-архитектурного развития проспекта Карла Маркса в Днепропетровске // Строительство, материаловедение, машиностроение. Сборник научных трудов. – Вып. 27. – Ч. 3. – Д., 2004.
Ревский С.Б. Формирование и развитие исторического центра г. Днепропетровска // Памятники русской архитектуры и монументального искусства. – М.: Наука, 1983.
Швидковский О.А. Днепропетровск. – М., 1960.
Яворницкий Д.И. История города Екатеринослава. – Д., 1996.

Ілюстрації:

Посилання:

6-ї Стрілецької дивізії вулиця / 128-ї Бригади Тероборони вулиця / Абрамсона Р.Г., завод / Андрія Фабра вулиця / Барикадна вулиця / Бельгийский трамвай / Берестецького будинок / Благодатний узвіз / Богомолов К.И. / Василя Чапленка вулиця / Великий шлях / Верхньодніпровський поштовий тракт / Вечной Славы, памятник / Виконкомівська вулиця / Вокзальна площа / Володимира Вернадського вулиця / Володимира Вернадського, 2 / Володимира Винниченка вулиця / Володимира Мономаха вулиця / Володимира Моссаковського вулиця / Воскресенська вулиця / В’ячеслава Липинського вулиця / Гагарина проспект / Гвоздёв Борис И. / Героїв Крут вулиця / Глинястої будинок / Глоба Лазар Остапович / Гоголя, 2 / Гора / Горбиста вулиця / Грановського будинок / Григорія Маркевича вулиця / Губернаторський будинок / Губернське казначейство / Добролюбов Константин Петрович / Дмитра Яворницького проспекту бульвари / Дмитра Яворницького проспект, 9 / Дмитра Яворницького проспект, 11 / Дмитра Яворницького проспект, 12 / Дмитра Яворницького проспект, 13/15 / Дмитра Яворницького проспект, 14 / Дмитра Яворницького проспект, 16 / Дмитра Яворницького проспект, 17 / Дмитра Яворницького проспект, 18 / Дмитра Яворницького проспект, 19, корпус, 1 / Дмитра Яворницького проспект, 19, корпус, 2 / Дмитра Яворницького проспект, 19, корпус, 3 / Дмитра Яворницького проспект, 19, корпус, 4 / Дмитра Яворницького проспект, 20 / Дмитра Яворницького проспект, 21 / Дмитра Яворницького проспект, 22 / Дмитра Яворницького проспект, 23 / Дмитра Яворницького проспект, 24 / Дмитра Яворницького проспект, 25 / Дмитра Яворницького проспект, 26 / Дмитра Яворницького проспект, 27 / Дмитра Яворницького проспект, 28 / Дмитра Яворницького проспект, 29 / Дмитра Яворницького проспект, 30 / Дмитра Яворницького проспект, 32 / Дмитра Яворницького проспект, 33 / Дмитра Яворницького проспект, 34 / Дмитра Яворницького проспект, 35, корпус 3 / Дмитра Яворницького проспект, 35, корпус 4 / Дмитра Яворницького проспект, 35, корпус 5 / Дмитра Яворницького проспект, 36 / Дмитра Яворницького проспект, 36А / Дмитра Яворницького проспект, 37 / Дмитра Яворницького проспект, 38 / Дмитра Яворницького проспект, 39 / Дмитра Яворницького проспект, 40 / Дмитра Яворницького проспект, 41 / Дмитра Яворницького проспект, 42 / Дмитра Яворницького проспект, 43 / Дмитра Яворницького проспект, 44 / Дмитра Яворницького проспект, 45 / Дмитра Яворницького проспект, 46 / Дмитра Яворницького проспект, 46а / Дмитра Яворницького проспект, 47 / Дмитра Яворницького проспект, 48 / Дмитра Яворницького проспект, 49 / Дмитра Яворницького проспект, 50 / Дмитра Яворницького проспект, 51 / Дмитра Яворницького проспект, 52 / Дмитра Яворницького проспект, 53 / Дмитра Яворницького проспект, 53А / Дмитра Яворницького проспект, 54 / Дмитра Яворницького проспект, 55 / Дмитра Яворницького проспект, 56 / Дмитра Яворницького проспект, 57 / Дмитра Яворницького проспект, 58 / Дмитра Яворницького проспект, 60 / Дмитра Яворницького проспект, 60А / Дмитра Яворницького проспект, 60Д / Дмитра Яворницького проспект, 62 / Дмитра Яворницького проспект, 63 / Дмитра Яворницького проспект, 64 / Дмитра Яворницького проспект, 65 / Дмитра Яворницького проспект, 66 / Дмитра Яворницького проспект, 67 / Дмитра Яворницького проспект, 68 / Дмитра Яворницького проспект, 69 / Дмитра Яворницького проспект, 70 / Дмитра Яворницького проспект, 70А / Дмитра Яворницького проспект, 71 / Дмитра Яворницького проспект, 72 / Дмитра Яворницького проспект, 72А / Дмитра Яворницького проспект, 74 / Дмитра Яворницького проспект, 75 / Дмитра Яворницького проспект, 76 / Дмитра Яворницького проспект, 76А / Дмитра Яворницького проспект, 77 / Дмитра Яворницького проспект, 78 / Дмитра Яворницького проспект, 79 / Дмитра Яворницького проспект, 81 / Дмитра Яворницького проспект, 82 / Дмитра Яворницького проспект, 83 / Дмитра Яворницького проспект, 87 / Дмитра Яворницького проспект, 88 / Дмитра Яворницького проспект, 88А / Дмитра Яворницького проспект, 89 / Дмитра Яворницького проспект, 90 / Дмитра Яворницького проспект, 91 / Дмитра Яворницького проспект, 94 / Дмитра Яворницького проспект, 94А / Дмитра Яворницького проспект, 93 / Дмитра Яворницького проспект, 94 / Дмитра Яворницького проспект, 96 / Дмитра Яворницького проспект, 97 / Дмитра Яворницького проспект, 98 / Дмитра Яворницького проспект, 99 / Дмитра Яворницького проспект, 100 / Дмитра Яворницького проспект, 101 / Дмитра Яворницького проспект, 101А / Дмитра Яворницького проспект, 102 / Дмитра Яворницького проспект, 103 / Дмитра Яворницького проспект, 104 / Дмитра Яворницького проспект, 105 / Дмитра Яворницького проспект, 106 / Дмитра Яворницького проспект, 107 / Дмитра Яворницького проспект, 108 / Дмитра Яворницького проспект, 109 / Дмитра Яворницького проспект, 111 / Дмитра Яворницького проспект, 113 / Дмитра Яворницького проспект, 115 / Дмитра Яворницького проспект, 117 / Дмитра Яворницького проспект, 119 / Дмитра Яворницького проспект, 119А / Дмитра Яворницького проспект, 123 / Довга балка / Екатерина ІІ / Екатерине ІІ, памятник / Екатеринославская духовная семинария / Екатеринославская казённая суконная фабрика / Жандармська канава / Заславского Я.-Н.Ш. дом / Кажаія Г.Г. будинок / Камера мирового судді 2-ї дільниці Катеринославської судово-мирової округи / Карпас М.Ю. дом / Кельнський бульвар / Княгині Ольги вулиця / Кримський шлях / Левка Лук’яненка вулиця / Ломоносову, памятник / Мандриківський узвіз / Мандрыковский спуск 1-й / Мандрыковский спуск 2-й / Мерефо-Херсонская железная дорога / Мерефо-Херсонский вокзал / Міський сад ім. Лазаря Глоби / Национального горного университета комплекс / Національний технічний університет «Дніпровська Політехніка» / Новий Кодак, місто / Областная клиническая больница им. И.И. Мечникова / Озерний майдан / Озёрный торговый ряд 1-й / Пастера, 2 / План міста Катеринослава 1790 року / План міста Катеринославу 1792 року / План міста Катеринославу 1806 року / План міста Катеринослава 1817 року / План Нагірної частини міста Катеринослава 1834 року / Победы памятник / Половицька площа / Преображенский собор / Пржевальской дом / Проєкт відновлення Проспекту / Проспектные мосты / Пушкину Е.Г., памятник / Рильцфайн (Кнауф) дом / Рибаковська канава / Сергія Єфремова вулиця / Січових Стрільців вулиця / Симферопольские казармы / Соборна площа / Старогостинные торговые ряды / Степана Бандери вулиця / Столярова вулиця / Триумфальные столбы / Фабр Андрій Якович / Шварц Р. дом / Шрейбера М. дом / Штромберга дом / Щепанкевич дом / Яковлевський сквер / Ярмарковий майдан (перший) / Ярмарковий майдан (другий) /