Ярмарковий майдан (другий)

Материал из Днепровская городская энциклопедии
Перейти к: навигация, поиск


Не зберігся. Знаходився в межах: проспект Д. Яворницького, проспект Гагаріна, вулиця Чернишевського, вулиця Олеся Гончара.
Створення майдану не було передбачено жодним з планів міста. Ярмарки було перенесено у цей район у першій половині 1830-х рр. після затвердження вовняного ярмарку.
Для проведення ярмарок було споруджено дерев’яні павільйони торгівельних рядів з дошок, критих рогожами, будівля контори ярмарку з біржою (саме у ній відбувалися угоди по продажу головного товару ярмарок – вовни), декілька кабаків. Ставилися також театральні балагани і навіть тимчасовий готель. В період розквіту ярмарок у комплексі існували навіть будівлі поліції та пожежної команди. Ярмарки, що відбувалися тут, особливо Петропавлівська, були найважливішими подіями у житті міста ХІХ ст.
У 1860-х рр. на усіх трьох ярмарках, що проводилися протягом року, продавалосья товарів більш ніж на два з половиною мільйони рублів.
У 1870-ті рр. ярмарки починають поступово втрачати своє економічне значення. Хоча привоз, все ще бував досить значним, але головними продавцями на них були вже не дворяни та купці, а селяни довколишніх сел.
У 1892 р. ярмарки було перенесено, а майдан визначено міською владою під приватну забудову.
У 1890-х рр. в межах майдану було створено квартал приватних будівель між вулицями Паторжинського, Пісаржевського, Чернишевьского та Олеся Гончара.
Частину ярмаркових балаганів було використано для розміщення Нагорного базару.
В подальшому було прийнято рішення щодо розміщення на майдані громадських будівель.
У 1898 – 1899 рр. з території майдану було виділено ділянку під побудову комплексу будівель Катеринославського вищого гірничого училища.
Напочатку ХХ ст. під розміщення громадських будівель було надано ще кілька земельних ділянок: 1-ї міської жіночої гімназії (1907).
Остаточно територія майдану була забудована лише у 1960-х рр.

Підготовано: В. Старостін

Бібліографія:

Исторический очерк возникновения Екатеринославского Высшего Горного училища и его деятельность за первое десятилетие. – Екатеринослав, 1909.
Машуков В.Д. Воспоминания о городе Екатеринославе (1886-1910 годы) – Екатеринослав, 1910.
Памятная книжка Екатеринославской губернии на 1867 год. – Екатеринослав, 1867.

Посилання:

Архітектора Олега Петрова вулиця / Гагарина проспект / Дмитра Яворницького проспект, 19, корпус, 3 / Дмитра Яворницького проспект / Камера мирового судді 1-ї дільниці Катеринославської судово-мирової округи / Камера мирового судді 2-ї дільниці Катеринославської судово-мирової округи / Нагірний базар / Национальный горный университет / Олеся Гончара вулиця / Паторжинського вулиця / Писаржевського вулиця / Фабр Андрій Якович / Ярмарковий майдан (перший) /