Солнечный, жилой массив

Материал из Днепровская городская энциклопедии
Перейти к: навигация, поиск


Перший проєкт житлового масиву, який отримав робочу назву «Сонячний» було розроблено на початку 1960-х рр. (авторський колектив: С.Є. Зубарев). У складі житлового масиву було заплановано створення чотирьох мікрорайонів по обидва боки Слобожанського проспекту. Перший мікрорайон планувалося розмістити на території колишнього селища Сагайдак, парку Сагайдак (частково) та на намивних територіях. Другий мікрорайон обмежувався Військовою вулицею, Слобожанським проспектом, Мануйлівським проспектом та проєктованою трасою, що мала перетинати приватний сектор приблизно по напряму Конотопської вулиці. Третій – Слобожанським проспектом, вулицею Короткою, вулицею Артільною, новою трасою, що проєктувалася замість вулиці Люарського. Четвертий – між вулицею Любарського та Дніпром на місці колишнього селища Сахалін. Мікрорайони планувалося забудувати п’ятиповерховими житловими будинками, з розміщенням в їх центральних частинах дошкільних та шкільних закладів. Також у складі житлового масиву пропонувалося створення набережної та прибережної зони відпочинку. У складі першого мікрорайону проєктувалося будівництво палацу культури. Через майдан у палацу культури мав здійснюватися зв’язок нової набережної з Мануйлівським проспектом. Тут же було запроєєктовано пішохідний міст на Зелений острів.
Генеральним планом 1967 р. у планування житлового масиву були внесені суттєві корективи. Головою зміною була відмова від створення нової магістралі, яка мала поєднати Мануйлівський проспект з вулицею Симиренківською. Віадук через залізницю було запропоновано побудувати у вулиці Бурштинової, а магістраль прокласти вздовж залізниці із виходом на вулицю Любарського. У подальшому, при більш детальній розробці схеми генерального плану, виконаній ДПІ «Дніпроцивільпроєкт» (ГАП Є. Яшунський) з проєкту «Сонячний» зберігся лише другий, третій та четвертий мікрорайони. Прибережну смугу між мостами пропонувалося цілком відвести під парк культури та відпочинку.
Будівництво житлового масиву почалося у 1960-х рр. із побудовою п’ятиповерхових житлових будинків на незабудованих територіях третього мікрорайону (вздовж Слобожанського проспекту). У 1970 – 1980-х рр. в межах другого, третього та четвертого мікрорайонів зводяться комплекси панельних дев’ятиповерхових житлових будинків, дитячих садків, шкіл та адміністративних будівель. Під час будівництва проводиться знесення та відселення частини кварталів колишніх селищ Нижньодніпровськ, Сахалін, Мануйлівка. У 1970 – 1974 рр., в межах четвертого мікрорайону було розроблено проєкт мікрорайону «Лазурний» (авторський колектив: Кудрявський М.Б.), який складався з дев’яти та шестнадцятиповерхових житлових будинків, який пропонувалося побудувати на намивних ґрунтах. З реалізацією (у 1974 р.) проєкту «Лазурний» та прокладкою вулиці Маршала Малиновського подальше будівництво житлового масиву «Сонячний» було зупинено.
На сьогодні назва «Сонячний» використовується лише для мікрорайону «Лазурний». Другий та третій мікрорайони у міській топоніміці не виділено.

2014-01-26
Підготовано: В. Старостін

Иллюстрации:

Посилання:

АНД набережна (Сахалін) / Артільна вулиця / Балакліївська вулиця / Військова вулиця / Зелёный остров / Зубарев Сергей Евгеньевич / Конотопська вулиця / Коротка вулиця / Любарського вулиця / Кудрявский Моисей Бунимович / Мануйлівський проспект / Мануйлівка, село / Маршала Малиновського вулиця / Нижнеднепровск, поселок / Планетарна, 1 / Планетарна, 3 / Сагайдак парк / Сахалін, селище / Симиренківська вулиця / Слобожанський проспект / Янтарна вулиця / Яшунский Евгений Борисович /