Сахалін, селище

Материал из Днепровская городская энциклопедии
Перейти к: навигация, поиск


1890-ті рр. – перші квартали селища розплановано на землі Куриліна.
Кін. 1900 – поч. 1910-х рр. – за спеціально розробленим проєктом розпочато забудову перших трьох кварталів селища на землі Стройнікова. Цей проєкт, із коригуваннями, був актуальним до кінця 1930-х рр., хоча його реалізація була дуже незначною. За 1920 – 1930-ті рр. забудовано індивідуальними житловими будинками непарний бік вулиці Любарського, фрагмент кварталу на розі Балакліївської вулиці (на місці будинку Балакліївська, 8), фрагмент кварталу при трамвайному кільці (між Любарського, 90 та трамвайним кільцем) та школу (Любарського, 84).
1949 р. – затверджено розроблений Діпроцивільбудом проєкт забудови території між старим Сахаліном та заводом ім. Артема. Розмір кварталів збільшено із забудовою великими будинками. Житловий квартал розмістився у межах: Любарського, Балакліївська, Набережна, безіменний проїзд від Набережної до Любарського. Між проїздом та парканом заводу ім. Артема заплановано створення скверу із пам’ятником, який мав доходити до Дніпра. На місці, погорілих під час бойових дій, індивідуальних будинків при трамвайному кільці запроєктовано будинок заводоуправління із курдонером з боку вулиці. Довкола трамвайного кільця організовувався майдан із адмінкорпусом, прохідною та їдальнею.
В цілому у заводу ім. Артема не вдалося реалізувати цей проєкт. Не було створено Набережну та сквер. Не побудовано житловий будинок із курдонером по Набережній і заводоуправління. Частина житлового кварталу передана під забудову Стрілочному заводу.

2022-08-06
Підготовано: В.С. Старостін

Бібліографія:

Держархів Дніпропетровської області, ф.р. 4479, оп. 1, спр. 39.

Ілюстрації:

Посилання:

АНД набережна (Сахалін) / Артільна вулиця / Бердянська вулиця / Генеральний план Дніпропетровська 1933 р. / Дніпротяжбуммаш, завод / Солнечный, жилой массив / Куриліна М.В. маєток / Любарського вулиця / Сагайдак, селище / Сахалинський цвинтар / Стройнікова маєток /